Діти - наше майбутнє! В які садки ходитимуть наші діти?

Ні для кого не секрет, що Сокільницька об’єднана територіальна громада має надзвичайно великий потенціал для розвитку серед усіх громад Львівської області. Зважаючина прогнозоване стрімке збільшення чисельності населення в громаді дуже гостро стоїть питання з відсутністю дошкільних навчальних закладів. В Сокільниках від 2011 року будується перший дошкільний навчальний заклад на 75 місць. В Басівці та Годовиці дошкільні навчальні заклади також відсутні. Перед громадою стоїть складне завдання: як в максимально короткий термін створити достатню кількість місць у дошкільних навчальних закладах на території Сокільницької ОТГ.

Виходом з ситуації можуть бути зручні садочки для малечі, вбудовані в житлові будинки.


З 1 жовтня 2018 року в дію вступили нові державні будівельні норми (ДБН) щодо проектування дошкільних
закладів, якими дозволяється розміщувати невеликі дитсадки, вбудовані або вбудовано-прибудовані до перших
поверхів житлових будинків.

Чому постало це питання?
Відповідно до норм на 1000 жителів у дитсадках має бути забезпечено 38 місць у дитсадках (і ще 135 місць – у школах). Але по факту, на превеликий жаль, цього немає, черги в дитсадки розписані на декілька років вперед, їх не вистачає. В Європі цю ситуацію вирішують через проектування невеликих вбудованих дитсадків. Особливо це актуально у великих містах, де досить часто не можливо розмістити окремий великий заклад.

Які дитсадки можна буде розміщувати на 1-2 поверхах житлових будинків?
Приміщення короткострокового перебування дошкільнят (до 4 годин);
вбудовані ДНЗ до 80 місць (2-4 групи). Це ясла, ясла-садки, дитсадки;
вбудовано-прибудовані ДНЗ до 120 місць (до 6 груп);
прибудовані до глухих торців будинків ДНЗ до 160 місць (до 8 груп).

Що це дасть?
– забезпечить людей комфортними умовами для виховання дітей поруч з домівкою;
– зменшить диспропорцію між будівництвом житла та соціальної інфраструктури в населених пунктах; зніме соціальну напругу з катастрофічною нестачею місць у дитсадках;
– розвантажить дороги від додаткового транспорту.


Новий ДБН розроблений фахівцями ПАТ КиївЗНДІЕП на заміну старого ДБН, який діяв ще з 1997 року. Він поширюється на проектування нових і реконструкцію існуючих будівель дитсадків.
Здебільшого через тотальну і неконтрольовану забудову міст, гонитвою за великою кількістю квадратних метрів,
а не комфортом мешканців. Цю ситуацію треба вирішувати, як це роблять у Європі. Там проектування вбудованих дитячих садків – нормальна практика. Земельна ділянка такого дитсадка має відділятися від прибудинкової території житлового будинку огорожею і зеленими насадженнями. Організація та озеленення групових майданчиків, інсоляція і освітленість приміщень у
вбудованих і вбудовано-прибудованих дитсадках повинна відповідати вимогам ДБН щодо захисту територій і
будинків від шуму і вимогам Санітарного регламенту для дошкільних навчальних закладів, затвердженого Міністерством охорони здоров’я.


Гарним прикладом розміщення дошкільного навчального закладу на 90 місць в житловому будинку є центр розвитку дитини “РІО” , розташований у Львові на вул. Стрийській, 45.
Сподіваємось, що в 2021 році відкриє двері для дошкільнят один з перших вбудованих дошкільних навчальних
закладів.


Державні будівельні норми (ДБН) – обов’язкові до виконання нормативні акти, які використовуються під час проектування нових та реконструкції існуючих будівель, кварталів, мікрорайонів відповідно до їх призначення.